Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 18 апреля 2024, вопрос №106065

Відстрочка від мобілізації в зв'язку з навчанням в ВНЗ

Доброго дня! Мені 25 років. У 2021 році вступив на магістратуру, але через особисті причини відрахувався за власним бажанням ще на першому курсі. У 2023 знову вступив, але вже на іншу спеціальність. Вдалось вступити в хороший ВНЗ. Як я розумію, відстрочка від мобілізації в мене має бути аж до кінця навчання. І тут ситуація - як тільки я отримую диплом (це буде приблизно 25.12.24) - я відразу ж починаю підпадати під мобілізацію. А вступ на аспірантуру аж 01.10.25 (10 місяців без броні), і то, чи вдасться туди вступити - невідомо. Тому дуже велика ймовірність, що я буду мобілізованим.
Чи можу я, наприклад, вступити повторно (вже 3-й раз) на магістратуру, і не закінчувати діюче навчання (знову відрахуватися за власним бажанням)? По факту в мене буде знову ж таки "не здобутий ступінь". 
Де взагалі ця межа "отримання ступеня"? Отримання  диплома? Занесення в якийсь відповідний реєстр? Просто навчання досить таки цікаве. Але якщо обирати між отриманням диплома та життям, - вибір очевидний. 
Чи можуть взагалі цю норму "про перше здобуття освіти" згодом замінити на подібну до тої, що була при строковій службі (якщо не підводить пам'ять, там була відстрочка тільки при вступі, і при відрахуванні - вона анулювалась)?

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Олеже!

    Станом на сьогодня відповідної норми щодо відрахування у нормативно-правових актах не існує. Як буде відбуватись далі, то на це питання Вам відповіді ніхто не надасть.

    Отже відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набере чинності через місяць, підстава для відстрочки буде виглядати наступним чином:

    "3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;

    Відповідно до статті 10 ЗУ "Про освіту":

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти".

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України