Задайте питання юристу

839 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 13 травня 2024, питання №108679 2450₴

Прийшла повістка \ Наказ Про військово-лікарську експертизу від 27.04.2024 № 262.

Отримав повістку(прікріпив файл).
Мені 26 років. Був у воєнкоматі та проходив медогляд - весною 2021 року.

Коли проходив медогляд був направлений на перевірку з діагнозом "Вітиліго (Стаття 58)". Перевірка підтвердила діагноз - "Вітиліго розповсюджене (більше 5%)".
І як я розумію, тоді я отримав статус "Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".

Зараз за новим наказом, по Статті 58 я маю статус "придатний".

Питання таке, я також маю проходити по Статті 82: незбалансоване харчування Е34, Е63 \ недостатній фізичний розвиток(але в цьому я не впевненний).
Зріст в мене: 187-188см.
Вага: 59кг(в одежі).
Рекомендована вага на мій зріст: 68-79кг на 186см \ 69-81кг на 188см (цифрі різні, бо можу здогадуватись як криво мене можуть поміряти).
Недостатнє харчування по статті: 64-68кг на 186см \ 65-69кг на 188см.
В мене же вага менша за "Недостатню" мінімум на 4-5 кілограмів.

Як мені отримати статус "тимчасово непридатний" або "непридатний" по цій статті?
Також, що мені треба робити, коли я піду до військомату? Потрібно мені щось підписувати? Як мені поводитись?

Відповіді юристів (35)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    25%

    Доброго дня, Костянтине!

    Ви не зможете отримати статус "непридатний" або "тимчасово непридатний" по статті 82, оскільки остання передбачена лише для громадян, які призиваються на строкову службу та оглядаються за графою 1 Розкладу хвороб. Оскільки Ваш вік - 26 років, Ви вже є військовозобов'язанним й тому будете оглядатись ВЛК за графою ІІ.

    Щодо статті 58 Розкладу хвороб, то вона наразі не передбачає інших варіантів окрім "придатності".

    Отже, стан Вашого здоров'я не дозволить Вам отримати "непридатність" або "тимчасову непридатність" до проходження військової служби. Можливо Ви маєте якісь інші захворювання? За відсутності інших захворювань, які б надали Вам вищезгаданий статус, при явці до ТЦК та визнання Вас придатним до військової служби Ви будете мобілізовані, якщо не матимете іншої підстави для відстрочки.

    Ви ознайомлювались зі статею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", якщо ні, то раджу переглянути всі підстави для відстрочки. Чи не розглядали Ви навчання? Або хтось із Ваших близьких родичів має інвалідсність чи потребує постійного догляду?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Костянтин Клієнт 24 дні тому

      Переглянув статтю 23, нічого не підходить. Також немає хворих рідних яким потрібен догляд.Щодо до навчання. В мене вже є диплом з колледжу, та дипломи бакалавра та магістра з університету. А на аспірантуру потрібні ЭВІ та ЗНО за 23-24 рік, яких на руках немає, та тільки можно пройти та отримати. Та й мабуть щоб вступити на аспірантуру потрібні документи з військомату...

      • Айвазян Юрий Климентьевич

        Для того, аби вступити на аспірантуру Вам потрібен військово-обліковий документ. Чи є останній у Вас в наявності?

        І ще одне питання, повістка, яку Ви прикріпили до питання була вручена Вам особисто?

        • Костянтин Клієнт 24 дні тому

          Якщо йдеться розмова про "Посвідчення про приписку"(в мене було таке). То воно в мене на руках.Повістка була кинута у почтову скриньку.

          • Айвазян Юрий Климентьевич

            Так Ви можете ігнорувати повістку, оскільки останню Ви не отримали особисто. У такому випадку Вас не зможуть притягнути до відповідальності, оскільки ТЦК немає доказів того, що Ви отримали повістку - Вашої розписки.

            Щодо військово-облікового документу, то станом на зараз Ви повинні мати вже тимчасове посвідчення, а не приписне свідоцтво. Тому Вам прийдеться домовлятись з ВНЗ зарахувати Вас з приписним свідоцтвом.

    • Костянтин Клієнт 24 дні тому

      Чи можу я отримати штраф чи отримати адмінастративку за послідовні повістки у поштову скриньку?

      • Айвазян Юрий Климентьевич

        Діючи у рамках законодавства - не можуть. Порушуючи законодавство - можуть. Проте,в останньому випадку Ви без проблем оскаржите постанову про притягнення до відповідальності у судовому порядку.

        • Костянтин Клієнт 24 дні тому

          Якщо незаконно прийде штраф, чи можуть мої родичі його обскаржити, бо мені мабуть показуватися у такій ситуації не кращій варіант.

          • Айвазян Юрий Климентьевич

            Ні, Ваші родичі не зможуть оскаржити дану постанову. Проте це зможе зробити Ваш адвокат з міста Києва з яким Ви укладете угоду про надання правової допомоги.

    Мамай Ірина Євгеніївна

    Станом на сьогодні стаття 58 передбачає придатність

    Стаття 58

    Включено: кропивниця та еритема L50-L54 (кропивниця, багатоформна та вузлувата еритема); хвороби шкіри і підшкірної клітковини, пов’язані з дією випромінювання (ультрафіолетове та не іонізуюче, сонячний опік), хвороби придатків шкіри L60-L75 (хвороби нігтів, алопеція, аномалія кольору волосся, гіпертрихоз, вугрі, розацеа, фолікулярні кісти шкіри, хвороби мерокринних, апокринних потових залоз); інші хвороби шкіри та підшкірної клітковини L80-L99 (вітиліго, себорейний кератоз, чорний акантоз, мозолі та омозолілості, піодермія гангренозна, декубітальна виразка, атрофічні, гіпертрофічні та гранулематозні зміни шкіри, дискоїдний червоний вовчак, васкуліт, обмежений шкірою)

    а) всі форми гніздового облисіння та вітиліго; обмежена склеродермія; себорея, ускладнена абсцедувальними вуграми, хронічна кропивниця, рецидивний набряк Квінке

    Придатні

    А стаття 82 стосується тільки призовників, тобто тих кого на строкову службу призивають, якої на даний час не має. Також при прийняті на службу за контрактом. Тому під час мобілізації ця стаття для вас не буде застосована

    Стаття 82

    Включено: недостатній фізичний розвиток (слабкий розвиток м’язової системи та підшкірно-жирової клітковини), вага тіла менше 45 кг або зріст нижче 150 см; конституціональна високорослість; незбалансоване харчування Е34, Е63

    а) виявлений під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом після надання відстрочки протягом одного року

    Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку

    б) виявлений під час прийняття на військовий облік або під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом, за відсутності патологічних змін з боку органів і систем

    Тимчасово непридатні

    Турчин Ярослав Олександрович
    10.7%

    ВІТАЮ ВАС, пане КОСТЯНТИН!

    Вам повістку вкинули у поштову скриньку ? Ви за неї не розписувались?

    Якщо ні, то це абсолютно юридично нікчемний документ, який не зоов"язує Вас з"являтися до ТЦК, адже повістка не вручена належним чином, під підпис.

    Розсилання повісток поштою та вкидання до поштових ящиків не передбачено законом у всіх редакціях.

    Крім того, ТЦК протиправно зупинило прийом заяв про відстрочку у зв"язку із очікуванням 18 травня 2024 року, коли набуде чинності новий закон, але як я бачу мобілізацію ніхто не зупинив, фактично позбавивши людину права на відстрочку чи інші форми захисту від м"ясної мобілізації.

    Погоджуюсь з думкою колеги Айвазяна та інших колег, що Ви на ВЛК будете визнані придатним до служби, тож розраховувати на непридатність взагалі чи тимчасову Вам не слід.

    Вирішуйте для себе як діяти. Що Вам та Вашим близьким важливіше - конституційне право на життя, або фейкові вимоги невідомо кого про досить сумнівної конституційності мобілізацію.

    В країні більше 120 тисяч СЗЧ (осіб, які самовільно залишили військові частини, або в простонародді - дезертирів, які втікли з армії), ще близько 1 мільйона громадян розшукуються ТЦК для складення постанов про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП. Невже Ви маєте зі своїм станом здоров"я і фізичними характеристиками закривати дірки влади на фронті?! - Маю переконання, що ні. Хай мобілізовують придатних до служби пенсіонерів МВС, СБУ, прокуратури та інших органів. Новий закон з 18 травня таке право ТЦК дає.

    І хай родичі не розраховують, що хтось заплатить 15 мільйонів, якщо Ви загинете. Для цього треба протриматись на нулі хоча б місяць. Всім непідготовленим і невитривалим, кого кинули на м"ясо в перші ж дні і загинули - ніхто ні копійки сім"ям не виплачує.

    Максимум, що Вам можуть зробити наразі за неявку по повістці - це виписати штраф. Якщо Ви вже підете на ВЛК і підтвердяться наші попередження, тоді Вас вже можуть судити за ухилення від мобілізації по кримінальній статті.

    Перечекайте до кращих часів. Бо наразі у Вас реально жодних шансів за такими підставами не бути мобілізованим.

    Або можливо подумайте чи є у Вас інші підстави для відстрочки, відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    14.3%

    Вітаю Вас!

    Повідомляю, що з 04 травня 2024 року чинності набрав наказ Міністерства оборони України від 27.04.2024 № 262 "Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".

    Даний наказ, зокрема, у контексті Вашого питання передбачає наступне:

    Стаття 82

    Включено: недостатній фізичний розвиток (слабкий розвиток м’язової системи та підшкірно-жирової клітковини), вага тіла менше 45 кг або зріст нижче 150 см; конституціональна високорослість; незбалансоване харчування Е34, Е63

    а) виявлений під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом після надання відстрочки протягом одного року

    Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку

    б) виявлений під час прийняття на військовий облік або під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом, за відсутності патологічних змін з боку органів і систем

    Тимчасово непридатні

    ...

    На жаль, але дана стаття взагалі не передбачає правової можливості визнання особи непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку. Вона стосується лише громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби.

    Тому по статті і 82а, і 82б Вас визнають скоріше за все придатним до військової служби. Встановлення непридатності взагалі неможливо, на жаль.

    З приводу вітіліго, аналогічна ситуація - тут також Вас, на жаль, визнають придатним до військової служби. Відповідно по здоров'ю оформити собі непридатність або тимчасову непридатність Ви не зможете.

    Також, що мені треба робити, коли я піду до військомату?

    Ви отримали дану повістку під підпис? Припускаю, знаючи, як працюють в Києві, що вона Вам надійшли до поштової скриньки. Якщо факту отримання не було, не хвилюйтеся, Вам нічого не загрожує.

    Потрібно мені щось підписувати? Як мені поводитись?

    Наразі, якщо не хочете бути мобілізованим, потрібно подумати щодо підстав для відстрочки від мобілізацїі. Аналізували статтю 23 Закону України "Про МПтаМ"?

    • Костянтин Клієнт 24 дні тому

      Переглянув статтю 23, нічого не підходить. Також немає хворих рідних яким потрібен догляд.Щодо до навчання. В мене вже є диплом з колледжу, та дипломи бакалавра та магістра з університету. А на аспірантуру потрібні ЭВІ та ЗНО за 23-24 рік, яких на руках немає, та тільки можно пройти та отримати. Та й мабуть щоб вступити на аспірантуру потрібні документи з військомату...

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Так, аспірантура, як варіант, Вам підходить. Але до 29 травня 2024 року потрібно зареєструватися на ЄВІ. Щодо вступу, то бажано мати належний військово-обліковий документ.

        Але, вступити без належного ВОД - реально, якщо заклад освіти погодиться піти на це. Зокрема Міністерство освіти і науки не забороняє цього. Зокрема у листі від 13.07.2023 МОН зазначає, що:

        "...Звертати увагу на вік вступників, які надають посвідчення про приписку до призовної дільниці. Вступники у віці старше 27 років на день початку вступної кампанії є військовозобов'язаними та повинні надавати військовий квиток або посвідчення військовозобов'язаного. Вступники 2007 року народження та вступники молодшого віку не повинні надавати військо-облікові документи.

        У разі прийняття рішень про зарахування на навчання в умовах неможливості подання окремими вступниками військово-облікових документів з об'єктивних причин (наприклад, медична комісія направила вступника на додаткове обстеження тощо), оформлювати документальні зобов'язання вступників подати зазначені документи у стислі і конкретні терміни строком до двох місяців..."

        Тому ВУЗ може піти Вам назустріч у цій ситуації.

        З повагою!

        • Костянтин Клієнт 24 дні тому

          Військово-обліковий документ це - "Посвідчення про приписку"? Якщо так, в мене таке є.А що таке ВОД? Та мені 26 років до жовтня.

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            ВОД - це військово-обліковий документ. На жаль, але у зв'язку зі зниженням призовного віку, Ваш ВОД (посвідчення про приписку) вже недійсне. Тому зі вступом можуть бути проблеми, але це питання думаю можливо буде вирішити з закладом освіти.

            З повагою!

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня!

    Прийняття рішення щодо придатності до військової служби віднесено виключно до компетенції ВЛК.

    Порядок визначення ступеня придатності до військової служби визначено в «Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затверджене Наказом Міноборони України від 14.08.2008 № 402 .

    Зазначені Вами діагнози віднесені до статті 58 та 82 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1) та в Поясненнях щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2)

    Стаття 58 передбачає придатність з будь-яким видом вітилінго.

    Щодо статті 82, то висновок про рівень фізичного розвитку особи з конституціональною високорослістю, з незбалансованим харчуванням дається лише особам віком 18-25 років (Таблиця 2). Для Вас як військовозобов'язаного дана стаття не застосовується.

    Громадяни та військовослужбовці з хорошим фізичним розвитком та збалансованим харчуванням, пропорційною будовою тіла, на зріст не менше 150 см і вагою тіла 45 кг та більше, визнаються придатними до військової служби, до навчання у ВВНЗ та призначаються за видами (родами) військ, військової спеціальності відповідно до ТДВ.

    У Вашому випадку йти до ТЦК краще коли у Вас є підстава для відстрочки згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. (Можливо, Ви навчаєтесь або здійснюєте догляд за родичем з інвалідністю, тощо). В протилежному випадку існує великий ризик бути мобілізованим.

    Якщо Вам вручили повістку, то поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, визнаються:

    • перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина (лікарняний) , дії країни-агресора або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
    • смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

    Про причини неприбуття (наприклад, лікарняний) Ви можете повідомити територіальний центр комплектування рекомендованим листом з описом вкладеного.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович
    25%

    Доброго дня, ваші наведені підстави не звільняють вас від мобілізації. Для уникнення мобілізації вам потрібно мати підстави для відстрочки враховуючи зміни, самий найлегший спосіб це навчання у навчальному закладі на денній формі навчання, але при цьому навчання повинно бути послідовним. Де які навчальні заклади приймають по гарантійному листу., без військового квитка.

    Згідно частини 2 статті 10 ЗУ "Про освіту"

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    Також ознайомтесь з іншими підставами для відстрочки.

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
      • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку;
      • визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6–12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
      • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
      • жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
      • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки- вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
      • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки- вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
      • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
      • усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;
      • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
      • опікун особи, визнаної судом недієздатною;
      • які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
      • які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
      • які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю;
      • члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи;
      • жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”;
      • керівники міністерств та їх заступники, керівники державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
      • народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
      • судді, судді Конституційного Суду України, члени Вищої ради правосуддя, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівник служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступник, дисциплінарні інспектори Вищої ради правосуддя;
      • Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
      • Голова та інші члени Рахункової палати;
      • працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів) Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, апарату Міністерства внутрішніх справ України та експерти установ експертної служби Міністерства внутрішніх справ України;
      • дипломатичні службовці, які займають дипломатичні посади, Міністерства закордонних справ України, а також особи, які мають дипломатичний ранг Надзвичайний і Повноважний Посол;
      • державні службовці, які готують висновки до проектів нормативно- правових актів, проводять їх фахову, наукову, юридичну експертизу та/або експертизу прийнятих нормативно-правових актів, державні службовці, які безпосередньо виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, роботи з розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, впровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в органах, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України;
      • інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
    2. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
      • Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в пунктах 3–15 частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.
    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
    • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;
    • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно- технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
    • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
    • військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
    • працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
    • осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
    • осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами;
    • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;
    • члени сімей (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний) брат чи сестра) осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року).

    А також:

    • Особи, зазначені у пунктах 1–5 частини третьої цієї статті, у зазначений період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.
    • Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 101 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
    • Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку із звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
    • Перевірка підстав щодо надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
    • Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
    • Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов’язаному з підстав, зазначених у пунктах 9–14 частини першої цієї статті”.
    Дерій Владислав Олегович

    Костянтине, Вам повістку вручили особисто під підпис?

    • Костянтин Клієнт 24 дні тому

      Ні, кинули у поштову скриньку.

      • Дерій Владислав Олегович

        Тоді можете сміливо ігнорувати повістку - ніякої відповідальності для Вас не буде.

        Повістка має бути вручена особисто військовозобов’язаному і він має поставити підпис про її отримання, що цілком узгоджується із судовою практикою (постанова ккс вс від 14.12.2021 у справі №761/8429/16-к, постанова вс від 28.01.2020 по справі № 759/5435/16-к).

        Оскільки особа має отримати повістку особисто, під підпис, отримання повістки родичами, телефонним зв’язком, поштою не може вважатися належним повідомленням особи.

        Тому ні штрафу, ні кримінальної відповідальності за неявку по такій повістці не буде.

        Повістка (додаток 11) повинна мати лінію відрізу, де Ви повинні заповнити розписку про вручення. Якщо повістку Ви отримали поштою та підпису Ви не залишали тоді взагалі не хвилюйтесь.

        • Костянтин Клієнт 24 дні тому

          Тобто не буде штрафу за ігнорування? Чи штраф буде, а не буде кримінальної справи, а буде адміністративна? І якщо буде адміністративна та штраф, як мені оплатити це, чи оплатити можуть родичі?

          • Дерій Владислав Олегович

            Ні штрафу, ні кримінальної відповідальності не буде.

            Якщо ТЦК вчинить неправомірно та випише штраф - його можна буде оскаржити в судовому порядку, таких прикладів безліч.

            • Костянтин Клієнт 24 дні тому

              Якщо ТЦК випише штраф, мені прийде увідомлення? Чи де можно побачити що на мені вісить штраф?

          • Дерій Владислав Олегович

            В ДІЇ або Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors. Якщо ТЦК звернеться до виконавчої служби.

            Але, якщо ВАС не повідомлять про час та місце розгляд справи та винесуть постанову про накладення штрафу - ТЦК порушить ВАШІ права як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Таке рішення ТЦК може бути оскаржене у судовому порядку.

    Корнійчук Євген Іванович

    Також, якщо повістку ви отримали не під особистий підпис, вонна важається врученою не у законний спосіб, за такою повісткою можна не з'являтись. будь яка відповідальність відсутня. також поважна причина не явки це лікарняний.

    • Костянтин Клієнт 24 дні тому

      Лікарняний потрібен на дату, на яку запросили по повістці?

      • Корнійчук Євген Іванович

        Якщо бажаєте себе перестрахувати то так. Але я розібрався, і все це шахрайство. Можете не ходити нічого вам не буде і так.

      • Корнійчук Євген Іванович

        Ні куди не ходіть після 18 травня оновите дані через електронний кабінет або ЦНАП. і шукайте підстави для відстрочки. На рахунок навчального закладу, можу вам допомогти.

        • Костянтин Клієнт 24 дні тому

          Навчальний заклад для мене підходить тільки - аспірантура. Я закінчив колледж, бакалаврат та магістратуру.

          • Корнійчук Євген Іванович

            Так вам треба аспірантура.

            • Костянтин Клієнт 24 дні тому

              Ваша допомога на рахунок навчального закладу також стосується аспірантури?

          • Корнійчук Євген Іванович

            Так аспірантури.

      • Корнійчук Євген Іванович

        Явка на сьогодні, тому лікарняний відпадає, але ще раз зазначаю, що можете не хвилюватись вам не загрожує будь яка відповідальність, ні кримінальна і ні адміністративна. ЦЕ розраховано, модно сказати на добровільну явку. За такою повісткою, та ще врученою у такий спосіб, ви маєте повне право її ігнорувати, що я вам і рекомендую робити.

    Корнійчук Євген Іванович

    також ваша повістка взагалі не встановленого зразка. Тому можете за нею не являтись будья ка відповідальність відсутня. Або це можно буде оскаржити з легкістю у суді. У вашій повістці відсутнє номер розпорядження ТЦК за яким вас викликають. повістка видається на основі розпорядження комісара тцк, а повістка йде як додаток до нього, тому ваша повістка вида не у законий спосіб і не встановленого зраску. Фількіна грамота.

    підкрипляю зразок повістки, ознайомтесь.

    Постанова 1487 додаток 11

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України