Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 10 квітня 2024, питання №105233 250₴

Виїзд за кордон із сестрою

Добрий день. В мене питання стосовно виїзду за кордон чоловіків, якщо в мене є сестра інвалід дитинства 2-ої групи, всі документи це підтверджують (взяли додатково у лікаря справку про догляд, подали на офіційне оформлення, відкрили рахунок у банку для допомоги так само відправили завірені у нотаріуса копії до ТЦК на пошту, проте вже більше місяця немає відповіді та офіційного рішення). В нас завжди була спільна прописка, ніколи нікуди не переїжджали. В сім'ї з першої категорії спорідненості лише батько, проте він пенсіонер, рішенням МСЕК визнано інвалідом 3-ої групи, отримує офіційно допомогу + свою пенсію. Чи можуть мене пропустити на кордоні із сестрою якщо я пред'явлю вище перераховані документи?

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    24%

    Доброго дня, Олександре!

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю І чи ІІ групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки)

    про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд

    або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;".

    Отже, для перетину кордону Вам будуть необхідні:

    закордонні паспорти,

    свідоцтво про Ваше народження та свідоцтво про народження Вашої сестри (Постоновою не вимагається, проте краще мати при собі відповідні документи), також можете взяти й витяг з реєстру теріторіальної громади про Ваше спільне місце реєстрації,

    документ, що підтверджує інвалідність сестри (окрім довідки МСЕК),

    акт встановлення факту здійснення догляду або довідка про компенсацію за догляд на непрофесійній основі.

    Я так розумію, що Ваша сестра отримала довідку ЛКК про потребу у постійному догляді і станом на зараз Ви знаходитесь в процесі оформлення компенсації за догляд на непрофесійній основі. Отже, коли Ви отримуєте на руки відповідну довідку, то можете перетинати кордон разом зі своєю сестрою.

    Проте, з кінця минулого року, прикордонники вимагають при перетині кордону пред'явлення ВОД та довідки про оформлену відстрочку від ТЦК та СП. Відповідні дії станом на зараз, звісно, є незаконними, але такі випадки мають місце.

    У разі відмови у перетині кордону алгоритм дій може бути наступним:

    По-перше, на всі відмови Держприкорджон служби треба вимагати пісьмового підтвердження та одразу його оскаржувати. В таких випадках вони будуть відчувати більше відповідальності та діяти не так нахабно.

    По-друге, згідно з роз’ясненнями самої Держприкордонслужби України та відповідно до статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність органів ДПС можуть бути оскаржені до Голови Державної прикордонної служби України, вищого органу або суду..

    По-третє, згідно ст. 14Закону України Про прикордонний контроль від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua)

    "Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України

    …Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом...".

    Відповідно до статті 24 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень за:

    відмову в задоволенні запиту на інформацію;

    відстрочку задоволення запиту на інформацію;

    ненадання відповіді на запит на інформацію;

    надання недостовірної або неповної інформації;

    несвоєчасне надання інформації;

    невиконання органами Держприкордонслужби обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”;

    інші рішення, дії чи бездіяльність органів Держприкордонслужби, що порушили законні права та інтереси запитувача.

    Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені органами Держприкордонслужби, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом

    Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держприкордонслужби до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

    По-четверте, телефони Держприкодонслужби, які можуть згодитись в таких випадках!

    1598 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ З МОБІЛЬНОГО); +38(044)527-63-63 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ ІЗ-ЗА КОРДОНУ)

    - ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ (СЛУЖБА «ДОВІРА»)

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗАПИТІВ НА ОТРИМАННЯ ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗВЕРНЕНЬ ГРОМАДЯН

    Нарешті, по-п’яте, прикордонники зобов’язані надавати консультації в телефонному режимі у пунктах пропуску за такими номерами:

    (033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);

    (032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );

    (067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);

    (031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);

    (037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);

    (043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);

    (032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.

    Втім, Ви повинні пам'ятати, що відмова у одному пункті пропуску не забороняє Вам спробувати перетинути кордон в іншому пункті пропуску. Якщо ж перетинути кордон не вдасться у декількох пунктах, то у такому разі у Вас є два варіанти: або оскаржувати дії прикордонників (процедуру описав вище), або звернутись до ТЦК та отримати все ж таки довідку про оформлену відстрочку.

    З повагою, адвокат Айвазян

    Дерій Владислав Олегович
    24%

    Доброго дня!

    Згідно поставнови КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» Ви можете виїхати за кордон за підстав зазначених у п.2-1:

    “2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Для виїзду за кордон разом з сестрою необхідні такі документи:

    1. Закордонні паспорти

    2. Документ про інвалідність сестри.

    3. Акт встановлення факту здійснення догляду.

    АБО

    1. Закордонні паспорти

    2. Документ про отримання компенсації за догляд

    Правила перетину кордону регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57. Змін до Правил не відбувалось, тому офіційної заборони на перетин кордону без військово-облікового документу або без довідки з ТЦК немає.

    Крім того, державна прикордонна служба України згідно з Законом України «Про Державну прикордонну службу України» не є органом державної влади, який формує або реалізує державну політику з питань здійснення військового обліку осіб.

    Але, в реаліях сьогодення, в діях деяких прикордонників вбачається явне перевищення службових повноважень та явне обмеження прав громадян. Адже вони можуть вимагати військово-облікові документи або довідку з ТЦК про відстрочку , які не є обов'язковими документами, які передбачені пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    Якщо Ви маєте посвідчення про приписку до призовної дільниці, не проходили строкову службу та не закінчували військову кафедру - до 25 років по статусу Ви являєтесь призовником та не підлягаєте мобілізації. Відстрочку оформляють лише військовозобов'язаним. В такому разі до Вас не повинно бути зайвих питань зі сторони прикордонної служби.

    Якщо Вам більше 25 років - Ви маєте право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

    Після оформлення відстрочки - проблем з перетином кордону не буде.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Ви маєте право на виїзд за кордон згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України.

    Перелічених Вами документів достатньо.

    У разі відмови в перетині - вимагайте надання рішення про відмову.

    Його можна оскаржити в адміністративному чи судовому порядку.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    24%

    Вітаю Вас!

    Добрий день. В мене питання стосовно виїзду за кордон чоловіків, якщо в мене є сестра інвалід дитинства 2-ої групи, всі документи це підтверджують (взяли додатково у лікаря справку про догляд, подали на офіційне оформлення, відкрили рахунок у банку для допомоги так само відправили завірені у нотаріуса копії до ТЦК на пошту, проте вже більше місяця немає відповіді та офіційного рішення). В нас завжди була спільна прописка, ніколи нікуди не переїжджали. В сім'ї з першої категорії спорідненості лише батько, проте він пенсіонер, рішенням МСЕК визнано інвалідом 3-ої групи, отримує офіційно допомогу + свою пенсію. Чи можуть мене пропустити на кордоні із сестрою якщо я пред'явлю вище перераховані документи?

    Можуть, але цих документів явно замало. Що саме Ви взяли про догляд? Є медичне заключення про потребу в постійному догляді?

    Якщо так - шанси на виїзд є, але потрібно отримувати додаткові документи, зокрема Акт встановлення факту здійснення догляду, як того вимагає постанова Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України".

    Зокрема дана постанова передбачає:

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю I чи II групи складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду.

    особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.

    ...

    Звісно, потрібно розуміти, шо сам по собі виїзд за кордон не буде простим, в сучасних реаліях. Втім, за останній місяць у мене був успішний кейс супроводу як раз таки сестри рідним братом. Але там все було ідеально з документами. Тому предметною може бути тільки та консультація, коли від Вас є зворотній зв'язок.

    Які документи у Вас є?

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович
    28%

    Доброго дня, особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю I чи II групи складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України