Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Судова практика, 25 жовтня 2022, питання №74902 250₴

виключиння зі статусу потерпілого по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР.

Здравствуйте, у меня убили брата. Подозреваемого задержали через 4 года. Мама записана как потерпевшая ( на данный момент находиться заграницей , не может приехать в суд) . Следователь просит подписать заявление , чтобы отказаться от статуса потерпевшего. Для чего отказываться от статуса потерпевшего? Как это повлияет на решение суда ? И что будет, если мама однозначно не будет отказываться от этого статуса?

Відповіді юристів (9)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    14%
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Аліна!

    Не важко зрозуміти, для чого це потрібно слідчому: через бажання скорше і без зайвих проблем закінчити справу, а можливо, я не виключаю того, і створити якісь префернції обвинуваченому! Втім, Ви не зобов'язані на це погоджуватись. Участь потерпілого в кримінальному проваджені є одним із інструментів його захисту. Мама також може залучити до справи свого законного представника. Крім того, вона має право брати участь в слуханні справи в суді в режимі відеозв'язку, тобто це точно нікому не заважатеме.

    Якщо у Вас виникнуть питання, натискайте кнопку звернутись біля мого профілю. Розкладу Вам все по порлицях!

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович
    12%

    Доброго дня.

    Не зовсім зрозуміла ситуація. Бажано бачити, щ саме пропонує підписати слідчий.

    Якщо Ви знаходитись в Україні, то Ви можете отримати статус потерпілого замість матері.

    Наявність потерпілої особи є дуже важливим психологічним фактором для суду і відсутність особи якій завдано шкоду від злочину, її підтримка обвинувачення відіграє значну роль в процесі.

    Крім того без статусу потерпілого Ви не зможете отримувати об'єктивну інформацію щодо справи.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю, Аліна.

    Следователь просит подписать заявление , чтобы отказаться от статуса потерпевшего

    Я б не робив цього. За умов наявності процесуального статусу потерпілого особа має право на стягнення моральної шкоди із засудженого (за умови, звичайно, засудження на підставі вироку).

    Дії слідчого явно виходять за рамки Кримінального процесуального кодексу України.

    Как это повлияет на решение суда ?

    Негативно для потерпілої сторони, адже вона може втратити право давати показання і позитивно для сторони обвинуваченого.

    Стаття 95. Показання

    1. Показання - це відомості, які надаються в усній або письмовій формі під час допиту підозрюваним, обвинуваченим, свідком, потерпілим, експертом щодо відомих їм обставин у кримінальному провадженні, що мають значення для цього кримінального провадження.

    2. Підозрюваний, обвинувачений, потерпілий мають право давати показання під час досудового розслідування та судового розгляду.

    3. Свідок зобов’язаний давати показання слідчому, прокурору, слідчому судді та суду, а експерт - слідчому судді та суду в установленому цим Кодексом порядку.

    {Частина третя статті 95 в редакції Закону № 2447-VIII від 07.06.2018}

    4. Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання, або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 цього Кодексу. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, крім порядку отримання показань, визначеного статтею 615 цього Кодексу.

    {Частина четверта статті 95 в редакції Закону № 2201-IX від 14.04.2022}

    5. Особа дає показання лише щодо фактів, які вона сприймала особисто, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

    6. Висновок або думка особи, яка дає показання, можуть визнаватися судом доказом, лише якщо такий висновок або думка корисні для ясного розуміння показань (їх частини) і ґрунтуються на спеціальних знаннях в розумінні статті 101 цього Кодексу.

    7. Якщо особа, яка дає показання, висловила думку або висновок, що ґрунтується на спеціальних знаннях у розумінні статті 101 цього Кодексу, а суд не визнав їх недопустимими доказами в порядку, передбаченому частиною другою статті 89 цього Кодексу, інша сторона має право допитати особу згідно з правилами допиту експерта.

    8. Сторони кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, мають право отримувати від учасників кримінального провадження та інших осіб за їх згодою пояснення, які не є джерелом доказів, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

    {Частина восьма статті 95 із змінами, внесеними згідно із Законами № 314-VII від 23.05.2013, № 2617-VIII від 22.11.2018}

    И что будет, если мама однозначно не будет отказываться от этого статуса?

    Нічого не буде. Маю сумніви щодо законності такого прохання слідчого.

    Взагалі то маєте право подати скаргу до прокурора на такі дії слідчого.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!

    Корнійчук Євген Іванович
    14%

    Доброго дня, статус потерпілого дає можливість участі у кримінальному процесі, таким чином контролювати його хід. Якщо потерпілий відмовиться від свого статусу він втрачає таку можливість як ознайомлюватися з матеріалами справи, бути присутнім на судових засіданнях і т. Д.

    Тому така відмова не дає вам ні які плюси. А навпаки надасть підозрюваному можливість корупціоних дій.

    Ви можете залучити адвоката для захисту своїх прав і доведення діла до логічного кінця.

    Право потерпілого на представництво його інтересів іншої особою

    Відповідно до вимог статті 58 КПК України потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.

    Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Гончаренко Константин
    16%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Жодних заяв не підписуйте ,це слідчий просто поспішає закрити справу та забути про неї, якщо статусу не буде ,суду складно буде дослідити справу та прийняти рішення до підозрюваного.

    Потерпілим у кримінальному провадженні може бути:

    фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди;

    юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;

    адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди (частина перша статті 55 КПК України);

    особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого (частина третя статті 55 КПК України).

    КПК України не встановлює вимог щодо форми та змісту заяви про залучення до провадження як потерпілого. Тому така заява оформляється виходячи із загальних вимог, які передбачені статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» щодо складення звернень (заяв). Тобто заява має містити дані про потерпілого (фізичну чи юридичну особу), кримінальне провадження, до якого вона має бути залучена, зазначення і обґрунтування підстав для набуття статусу потерпілого, чітко висловлене клопотання про залучення її до кримінального провадження як потерпілого, а також повинна бути підписаною заявником (заявниками).

    У справі про незакінчений злочин особа визнається потерпілим за умови фактичного заподіяння їй моральної, фізичної або майнової шкоди (пункт 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 02 липня 2004 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів").

    Якщо особа не подала заяву про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяву про залучення її до провадження як потерпілого, то слідчий, прокурор, суд має право визнати особу потерпілою лише за її письмовою згодою (частина сьома статті 55 КПК України) .

    Згода має бути оформлена в письмовому вигляді і містити ті ж фактичні дані, що і заява про залучення особи до провадження як потерпілого. Строк отримання згоди на визнання особи потерпілою законом не встановлений, тому вона мас бути отримана протягом розумного строку.

    Якщо внаслідок кримінального правопорушення настала смерть особи або особа перебуває у стані, який унеможливлює подання нею відповідної заяви, положення частин першої - третьої статті 55 КПК України поширюються на близьких родичів чи членів сім’ї такої особи. Потерпілим визнається одна особа з числа близьких родичів чи членів сім’ї, яка подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого, а за відповідним клопотанням - потерпілими може бути визнано кілька осіб.

    Близькі родичі та члени сім'ї - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі (пункт 1 частини першої статті 3 КПК України).

    Після того, як особа, яка перебувала у стані, що унеможливлював подання нею відповідної заяви, набуде здатності користуватися процесуальними правами, вона може подати заяву про залучення її до провадження як потерпілого. Відповідно до частини сьомої статті 55 КПК України постраждала від кримінального правопорушення особа може й не набути статусу потерпілого, якщо вона цього не забажає. У такому разі її можна залучити до провадження лише як свідка.

    Потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода завдана як представнику юридичної особи чи певної частини суспільства (частина четверта статті 55 КПК України).

    Не можуть бути визнані потерпілими особи, які постраждали від злочину, вчиненого ними ж; водночас, оскільки закон не пов'язує позбавлення особи статусу потерпілого з неправомірністю її поведінки, суди мають визнавати особу потерпілим й у випадках, коли вчинення щодо неї злочину спровоковано її діями. При цьому неправомірність поведінки потерпілого може бути врахована при кваліфікації дій обвинуваченого або призначенні йому покарання (пункт 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 02 липня 2004 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів").

    Момент набуття процесуального статусу потерпілого

    Права і обов’язки потерпілого виникають у особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого (частина друга статті 55 КПК України).

    Потерпілому вручається пам’ятка про процесуальні права та обов’язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення. Указана пам'ятка повинна містити перелік прав і обов'язків потерпілого, передбачених статтями 56 та 57 КПК України, а також про засоби їх забезпечення (шляхом здійснення судового контролю та прокурорського нагляду). На прохання потерпілого права і обов'язки викладені у пам'ятці, мають бути йому роз'яснені особою, яка її вручила. Крім того, при проведенні окремих процесуальних дій, в яких бере участь потерпілий, йому повідомляються і роз'яснюються його права і обов'язки як учасника відповідної процесуальної дії.

    Відповідно до пункту 19 частини першої статті 3 КПК України потерпілий, його представник та законний представник у випадках, установлених КПК України, є стороною кримінального провадження з боку обвинувачення.

    Пам'ятка потерпілому: h͚t͚t͚p͚://u͚l͚a͚f͚.o͚r͚g͚.u͚a͚/p͚o͚s͚t͚r͚a͚z͚d͚a͚l͚y͚i͚_p͚o͚t͚e͚r͚p͚i͚l͚y͚i͚/

    Пам'ятка потерпілому 2: h͚t͚t͚p͚://u͚l͚a͚f͚.o͚r͚g͚.u͚a͚/p͚o͚s͚t͚r͚a͚z͚d͚a͚l͚y͚i͚_p͚o͚t͚e͚r͚p͚i͚l͚y͚i͚/

    Права потерпілого

    Під час досудового розслідування потерпілий має право:

    на негайне прийняття і реєстрацію заяви про кримінальне правопорушення, визнання його потерпілим;

    отримувати від уповноваженого органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

    подавати докази на підтвердження своєї заяви;

    брати участь у слідчих (розшукових) та інших процесуальних діях, під час проведення яких ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення дії, що заносяться до протоколу, а також знайомитися з протоколами слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, виконаних за його участі;

    отримувати копії матеріалів, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, після закінчення досудового розслідування.

    Права потерпілого під час кримінального провадження:

    бути повідомленим про свої права та обов’язки, передбачені КПК України;

    знати сутність підозри та обвинувачення, бути повідомленим про обрання, зміну чи скасування щодо підозрюваного, обвинуваченого заходів забезпечення кримінального провадження та закінчення досудового розслідування;

    подавати докази слідчому, прокурору, слідчому судді, суду;

    заявляти відводи та клопотання;

    за наявності відповідних підстав - на забезпечення безпеки щодо себе, близьких родичів чи членів своєї сім’ї, майна та житла;

    давати пояснення, показання або відмовитися їх давати;

    оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора, слідчого судді, суду в порядку, передбаченому КПК України;

    мати представника та в будь-який момент кримінального провадження відмовитися від його послуг;

    давати пояснення, показання рідною або іншою мовою, якою він вільно володіє, безоплатно за рахунок держави користуватися послугами перекладача в разі, якщо він не володіє державною мовою чи мовою, якою ведеться кримінальне провадження;

    на відшкодування завданої кримінальним правопорушенням шкоди в порядку, передбаченому законом;

    знайомитися з матеріалами, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, в порядку, передбаченому КПК України, у тому числі після відкриття матеріалів згідно зі статтею 209 КПК України, а також знайомитися з матеріалами кримінального провадження, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, у випадку закриття цього провадження;

    застосовувати з додержанням вимог КПК України технічні засоби при проведенні процесуальних дій, в яких він бере участь. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд вправі заборонити потерпілому застосовувати технічні засоби при проведенні окремої процесуальної дії чи на певній стадії кримінального провадження з метою нерозголошення даних, які містять таємницю, що охороняється законом чи стосується інтимних сторін життя людини, про що виноситься (постановляється) вмотивована постанова (ухвала);

    одержувати копії процесуальних документів та письмові повідомлення у випадках, передбачених КПК України;

    користуватися іншими правами, передбаченими КПК України.

    Під час судового провадження в будь-якій інстанції потерпілий має право:

    бути завчасно поінформованим про час і місце судового розгляду;

    брати участь у судовому провадженні;

    брати участь у безпосередній перевірці доказів;

    підтримувати обвинувачення в суді у випадку відмови прокурора від підтримання державного обвинувачення;

    висловлювати свою думку під час вирішення питання про призначення покарання обвинуваченому, а також висловлювати свою думку при вирішенні питання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру;

    знайомитися з судовими рішеннями, журналом судового засідання і технічним записом кримінального провадження в суді;

    оскаржувати судові рішення в порядку, передбаченому КПК України.

    На всіх стадіях кримінального провадження потерпілий має право примиритися з підозрюваним, обвинуваченим і укласти угоду про примирення. У передбачених законом України про кримінальну відповідальність та КПК України випадках примирення є підставою для закриття кримінального провадження.

    Потерпілий під час кримінального провадження має право до початку судового розгляду подати цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння (частина друга статті 128 КПК України).

    Потерпілий зобов’язаний:

    прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості своєчасного прибуття - завчасно повідомити про це, а також про причини неможливості прибуття;

    не перешкоджати встановленню обставин вчинення кримінального правопорушення;

    не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які стали йому відомі у зв’язку з участю у кримінальному провадженні і які становлять охоронювану законом таємницю (стаття 57 КПК України).

    Потерпілий викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою не пізніше ніж за три дні до дня, коли він зобов'язаний прибути за викликом (стаття 135 КПК).

    Якщо потерпілий, який був у встановленому порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з’явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі:

    від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого, прокурора;

    від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого судді, суду (стаття 139 КПК).

    Незаконне розголошення потерпілим відомостей, які стали йому відомі у зв'язку з участю у кримінальному провадженні і які становлять охоронювану законом таємницю тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом. Так, розголошення потерпілим відомостей про заходи безпеки щодо особи, взятої під захист, може вважатися адміністративним правопорушенням, або, за наявності кваліфікуючих ознак - кримінальним правопорушенням, передбаченим статтею 381 Кримінального кодексу України.

    Право потерпілого на представництво його інтересів іншої особою

    Відповідно до вимог статті 58 КПК України потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.

    Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні.

    Повноваження представника потерпілого на участь у кримінальному провадженні підтверджуються:

    документами, передбаченими статтею 50 КПК України, - якщо представником потерпілого є особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні;

    копією установчих документів юридичної особи - якщо представником потерпілого є керівник юридичної особи чи інша уповноважена законом або установчими документами особа;

    довіреністю - якщо представником потерпілого є працівник юридичної особи, яка є потерпілою.

    Представник користується процесуальними правами потерпілого, інтереси якого він представляє, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо потерпілим і не може бути доручена представнику.

    Якщо потерпілим є неповнолітня особа або особа, визнана в установленому законом порядку недієздатною чи обмежено дієздатною, до участі в процесуальній дії разом з нею залучається її законний представник (стаття 59 КПК Укоаїни). Стаття 44 КПК України врегульовує питання участі законного представника потерпілого у кримінальному провадженні.

    Відмова у визнанні потерпілим

    За наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій статті 55 КПК України, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді у порядку передбаченому глави 26 КПК України.

    Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 КПК України, можуть бути подані особою протягом 10 днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

    Оскільки рішення про визнання особи потерпілим вправі приймати і суд, то суду також надається право приймати рішення про відмову у визнанні особи потерпілим, яке оформлюється ухвалою і може бути оскаржене в апеляційному порядку.

    Захист прав потерпілого у кримінальному провадженні

    Способи захисту прав потерпілого безпосередньо ґрунтуються на його правах, передбачених статтею 56 КПК України. Так, для захисту своїх прав потерпілий має право звертатись до:

    правоохоронних органів в частині подання заяви про вчинення щодо нього кримінального правопорушення тощо;

    слідчого, зокрема з метою подання доказів, ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, надання пояснень, показань або відмовитися їх давати та ін.;

    прокурора, наприклад, щодо оскарження дій чи бездіяльності слідчого та ін.;

    слідчого судді, суду з метою оскарження дій слідчого, прокурора, заявлення відводів, клопотань, оскарження судових рішень тощо.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Промський Євгеній Сергійович
    Промський Євгеній Сергійович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 4 роки досвіду

    Добрий день!

    Ні в якому разі не погоджуйтесь на таке "прохання" слідчого, скоріше за все він просто не хоче розслідувати справу, а бажає пошвидше її закрити. Раджу вам подати скаргу на слідчого до прокурора та керівника відділу поліції, де працює слідчий.

    Кримінальний процесуальний кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text

    Стаття 55. Потерпілий

    1. Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

    {Частина перша статті 55 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020}

    2. Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.

    Потерпілому вручається пам’ятка про процесуальні права та обов’язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення.

    3. Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.

    4. Потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода завдана як представнику юридичної особи чи певної частини суспільства.

    5. За наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.

    6. Якщо внаслідок кримінального правопорушення настала смерть особи або особа перебуває у стані, який унеможливлює подання нею відповідної заяви, положення частин першої - третьої цієї статті поширюються на близьких родичів чи членів сім’ї такої особи. Потерпілим визнається одна особа з числа близьких родичів чи членів сім’ї, яка подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого, а за відповідним клопотанням - потерпілими може бути визнано кілька осіб.

    Після того, як особа, яка перебувала у стані, що унеможливлював подання нею відповідної заяви, набуде здатності користуватися процесуальними правами, вона може подати заяву про залучення її до провадження як потерпілого.

    7. Якщо особа не подала заяву про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяву про залучення її до провадження як потерпілого, то слідчий, прокурор, суд має право визнати особу потерпілою лише за її письмовою згодою. За відсутності такої згоди особа в разі необхідності може бути залучена до кримінального провадження як свідок.

    Положення цієї частини не поширюються на провадження, яке може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого (кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення).

    Стаття 56. Права потерпілого

    1. Протягом кримінального провадження потерпілий має право:

    1) бути повідомленим про свої права та обов’язки, передбачені цим Кодексом;

    2) знати сутність підозри та обвинувачення, бути повідомленим про обрання, зміну чи скасування щодо підозрюваного, обвинуваченого заходів забезпечення кримінального провадження та закінчення досудового розслідування;

    3) подавати докази слідчому, прокурору, слідчому судді, суду;

    4) заявляти відводи та клопотання;

    5) за наявності відповідних підстав - на забезпечення безпеки щодо себе, близьких родичів чи членів своєї сім’ї, майна та житла;

    6) давати пояснення, показання або відмовитися їх давати;

    7) оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора, слідчого судді, суду в порядку, передбаченому цим Кодексом;

    8) мати представника та в будь-який момент кримінального провадження відмовитися від його послуг;

    9) давати пояснення, показання рідною або іншою мовою, якою він вільно володіє, безоплатно за рахунок держави користуватися послугами перекладача в разі, якщо він не володіє державною мовою чи мовою, якою ведеться кримінальне провадження;

    10) на відшкодування завданої кримінальним правопорушенням шкоди в порядку, передбаченому законом;

    11) знайомитися з матеріалами, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, в порядку, передбаченому цим Кодексом, у тому числі після відкриття матеріалів згідно зі статтею 290 цього Кодексу, а також знайомитися з матеріалами кримінального провадження, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, у випадку закриття цього провадження;

    12) застосовувати з додержанням вимог цього Кодексу технічні засоби при проведенні процесуальних дій, в яких він бере участь. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд вправі заборонити потерпілому застосовувати технічні засоби при проведенні окремої процесуальної дії чи на певній стадії кримінального провадження з метою нерозголошення даних, які містять таємницю, що охороняється законом чи стосується інтимних сторін життя людини, про що виноситься (постановляється) вмотивована постанова (ухвала);

    13) одержувати копії процесуальних документів та письмові повідомлення у випадках, передбачених цим Кодексом;

    14) користуватися іншими правами, передбаченими цим Кодексом.

    2. Під час досудового розслідування потерпілий має право:

    1) на негайне прийняття і реєстрацію заяви про кримінальне правопорушення, визнання його потерпілим;

    2) отримувати від уповноваженого органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

    3) подавати докази на підтвердження своєї заяви;

    4) брати участь у слідчих (розшукових) та інших процесуальних діях, під час проведення яких ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення дії, що заносяться до протоколу, а також знайомитися з протоколами слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, виконаних за його участі;

    5) отримувати копії матеріалів, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, після закінчення досудового розслідування.

    3. Під час судового провадження в будь-якій інстанції потерпілий має право:

    1) бути завчасно поінформованим про час і місце судового розгляду;

    2) брати участь у судовому провадженні;

    3) брати участь у безпосередній перевірці доказів;

    4) підтримувати обвинувачення в суді у випадку відмови прокурора від підтримання державного обвинувачення;

    5) висловлювати свою думку під час вирішення питання про призначення покарання обвинуваченому, а також висловлювати свою думку при вирішенні питання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру;

    6) знайомитися з судовими рішеннями, журналом судового засідання і технічним записом кримінального провадження в суді;

    7) оскаржувати судові рішення в порядку, передбаченому цим Кодексом.

    4. На всіх стадіях кримінального провадження потерпілий має право примиритися з підозрюваним, обвинуваченим і укласти угоду про примирення. У передбачених законом України про кримінальну відповідальність та цим Кодексом випадках примирення є підставою для закриття кримінального провадження.

    5. У разі якщо потерпілим є адміністратор за випуском облігацій, здійснення ним відмови від обвинувачення, апеляційної скарги, касаційної скарги, укладення угоди про примирення можливі за згодою зборів власників облігацій, отриманою відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".

    {Статтю 56 доповнено частиною п’ятою згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020}

    Стаття 57. Обов’язки потерпілого

    1. Потерпілий зобов’язаний:

    1) прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості своєчасного прибуття - завчасно повідомити про це, а також про причини неможливості прибуття;

    2) не перешкоджати встановленню обставин вчинення кримінального правопорушення;

    3) не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які стали йому відомі у зв’язку з участю у кримінальному провадженні і які становлять охоронювану законом таємницю.

    Стаття 58. Представник потерпілого

    1. Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.

    2. Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні.

    3. Повноваження представника потерпілого на участь у кримінальному провадженні підтверджуються:

    1) документами, передбаченими статтею 50 цього Кодексу, - якщо представником потерпілого є особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні;

    2) копією установчих документів юридичної особи - якщо представником потерпілого є керівник юридичної особи чи інша уповноважена законом або установчими документами особа;

    3) довіреністю - якщо представником потерпілого є працівник юридичної особи, яка є потерпілою.

    4. Представник користується процесуальними правами потерпілого, інтереси якого він представляє, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо потерпілим і не може бути доручена представнику.

    Стаття 59. Законний представник потерпілого

    1. Якщо потерпілим є неповнолітня особа або особа, визнана в установленому законом порядку недієздатною чи обмежено дієздатною, до участі в процесуальній дії разом з нею залучається її законний представник.

    2. Питання участі законного представника потерпілого у кримінальному провадженні регулюється згідно з положеннями статті 44 цього Кодексу.

    При виникненні додаткових питань натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.

    Токмач Галина Николаевна
    12%
    Токмач Галина Николаевна рік тому

    Юрист, м. Мирноград, 12 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Здраствуйте Алина.Ни в коем случае нельзя отказыватся от статуса потерпевшего,я думаю что следует нанять адвоката либо кому то из родственников представлять потерпевшего.

    Согласно части 1 статьи 55 Уголовного процессуального кодекса (УПК) Украины, потерпевшим в уголовном производстве может быть физическое лицо, которому уголовным правонарушением причинен моральный, физический или имущественный вред, а также юридическое лицо, которому уголовным правонарушением причинен имущественный вред.

    Законодатель якобы четко устанавливает в части 2 статьи 55 УПК Украины момент возникновения прав и обязанностей пострадавшего (определены статьями 56, 57 УПК Украины), которым является подача заявления о совершении в отношении него уголовного правонарушения или заявления о привлечении его к производству в качестве потерпевшего.что и дает более широкую возможность пользоваться правами и предусмотренными обязанностями, контролируя работу следователя/прокурора, и принимать участие в расследовании дела, повышая шансы на установление истины6. Если в результате уголовного преступления наступила смерть лица или лицо находится в состоянии, исключающим подачи им соответствующего заявления, положения частей первой - третьей настоящей статьи распространяются на близких родственников или членов семьи такого лица. Потерпевшим признается один человек из числа близких родственников или членов семьи, которая подала заявление о привлечении его к производству как потерпевшего, а по соответствующему ходатайству - потерпевшими могут быть признаны несколько человек.

    После того, как лицо, которое находилось в состоянии, невозможным подачи им соответствующего заявления, вступит способности пользоваться процессуальными правами, он может подать заявление о привлечении ее к производству как потерпевшего.Потерпевший в уголовном производстве может представлять представитель - лицо, которое в уголовном производстве имеет право быть защитником.

    2. Представителем юридического лица, являющегося потерпевшим, может быть ее руководитель, иное лицо, уполномоченное законом или учредительными документами, работник юридического лица по доверенности, а также лицо, имеющее право быть защитником в уголовном производстве.

    3. Полномочия представителя потерпевшего на участие в уголовном производстве подтверждаются:

    1) документами, предусмотренными статьей 50 настоящего Кодекса, - если представителем потерпевшего является лицо, имеющее право быть защитником в уголовном производстве;

    2) копии учредительных документов юридического лица - если представителем потерпевшего является руководитель юридического лица или другое уполномоченное законом или учредительными документами лицо;

    3) доверенности - если представителем потерпевшего является работник юридического лица, являющегося потерпевшим.

    4. Представитель пользуется процессуальными правами потерпевшего, интересы которого он представляет, кроме процессуальных прав, реализация которых осуществляется непосредственно пострадавшим и не может быть поручена представителю.

    Адвокат Евгений Александрович
    Адвокат Евгений Александрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Здравствуйте, Алина!

    Такое заявление будет негаконное, от статуса потерпевшего невозможно отказаться (статья 55 Уголовного процессуального кодекса Украины).

    Предложите следователю альтернативу, пусть лучше признает ещё и Вас потерпевшей в данном уголовном деле.

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    Савченко Олександр
    12%
    Савченко Олександр рік тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Доброго дня, Аліно!

    виключиння зі статусу потерпілого по кримінальному провадженню - особисто я не бачу в цьому проблеми, адже це не заява про відмову від обвинувачення. Скоріш за все це пов'язано з тим, що ваша мама наразі перебуває за кордоном і тому не може брати участі в усіх процесуальних діях. Адже, окрім прав потерпілий має і обов'язки. Так, відповідно до статті 57 КПК України потерпілий зобов’язаний:

    1. прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості своєчасного прибуття - завчасно повідомити про це, а також про причини неможливості прибуття;
    2. не перешкоджати встановленню обставин вчинення кримінального правопорушення;
    3. не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які стали йому відомі у зв’язку з участю у кримінальному провадженні і які становлять охоронювану законом таємницю.

    Крім того, можна завжди подати нову заяву про залучення до кримінального провадження в якості потерпілої (частина друга статті 55 КПК України).

    Тобто, така заява (виключиння зі статусу потерпілого) не буде підставою для закриття кримінального провадження та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності чи її пом'якшення.

    Всього найкращого!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України