Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 12 лютого 2024, питання №102058 240₴

Звільнення з військової служби

Чи можна звільнитись з ЗСУ якщо в моєї жінки третя група інвалідності але вона не потребує постійного догляду?

Відповіді юристів (6)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    20.8%

    Доброго дня, Іване!

    Якщо Ви мобілізований, а не контрактник, то маєте право на звільнення у зв'язку з інвалідністю дружини будь якої групи.

    Питання звільнення з військової служби військовослужбовців під час воєнного стану регулюються статтею 26 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про військовий обов'язок і військову службу». Потрібне я виділив жирним шрифтом.

    Ця стаття надає перелік підстав для звільнення з військової служби. Зокрема про підстави звільнення під час воєнного стану в ній зазначено наступне:

    «1. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

    …2) під час воєнного стану:

    г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

    у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;".

    Отже, як бачите, дана підстава не передбачає постійного догляду за дружиною, Ви маєте право на звільнення за умови того, що Ваша дружина є інвалідом ІІІ групи.

    Для звільнення Вам потрібно написати рапорт на ім'я командира та докласти до нього підтверджувальні документи, а саме: свідоцтво про шлюб та документ, що підтверджує інвалідність дружини.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович
    20.8%

    Доброго дня, так, якщо вас було мобілізовано. Це передбачено ст 26.зу про військовий обов'язок і військову службу

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12

    наявність дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи

    Тобто підстава для відстрочки це наявність інвалідності у жінки, і тут яка група ролі не грає. 1-2 група застосовується до батьків. Для жінки буде достатньо і 3.

    Для звільнення з військової служби вам потрібно подати рапорт на ім'я командира військової частини про звільнення з військової служби додавши до нього нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про шлюб

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда жінки

    Довідка МСЕК

    Паспорт код.

    Цих документів цілком достатньо. Рапорт мало подати, його треба зареєструвати у журналі рапортів або отримати відмітку на копії рапорту про його прийняття.

    Максимальний строк розгляду рапорту 45 днів.

    Також для пришвидшення, звільнення з військової служби рекомендую написати звернення від жінки на ім'я комісара тцк про прохання вашого звільнення. До звернення додати тіж самі документи, що і до рапорту.. бо справа буде передаватись всеодно з військової части до ТЦК для підтвердження обставин. Тому , якщо документи будуть вже там. Це значно прискорить. Звільнення.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    29.2%

    Вітаю Вас!

    Якщо Ви мобілізований, станом на зараз маєте 100 % право на відстрочку від мобілізації. Одразу зазначу, що дана підстава для звільнення не може бути використана військовослужбовцями контрактної форми, для яких вимагається наявність у дружини медичного висновку про потребу в постійному стороннього догляді.

    Отже, чи маємо право військовослужбовець по мобілізації, дружина якого має 3 групу інвалідності, на звільнення з військової служби?

    Відповідь – однозначно ТАК. Про це нам каже абзац 5 підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

    «…у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або…»

    Проблеми при правозастосуванні даної підстави пов’язані з неправомірною позицією деяких військових частин, які вважають, що дружина військовослужбовця повинна мати виключно I або II групу інвалідності.

    Своє обґрунтування вони почасти обумовлюють наявною судовою практикою, левова частка якої дійсно ухвалена на користь військових частин. Зокрема, це справи № 580/4325/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/113330601), 580/4372/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/112641444) тощо.

    Втім було знайдено практику АПЕЛЯЦІЙНОГО суду, яка підтверджує достатність III групи дружини для звільнення з військової служби. Залишаю дані цієї справи, аби нею могли користуватись колеги, сім’ї військовослужбовців та всі бажаючі – постанова П’ятого апеляційного суду від 22.08.2023 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/112972750), справа № 420/4448/23.

    Суд зазначає, що «…вказана норма не ставить звільнення з військової служби у залежність від наявності певної групи інвалідності, а передбачає таку можливість в силу того, що один із подружжя є особою з інвалідністю, без конкретизації якої саме групи є інвалідність....».

    Короткий підсумок:

    Військовослужбовцю по мобілізації для звільнення з військової служби достатньо наявності у дружини інвалідності (БУДЬ-ЯКОЇ ГРУПИ). Оформлювати догляд, опіку або інші речі, які інколи протиправно вимагають в/ч, НЕ ПОТРІБНО. I або II інвалідності тим більше достатньо.

    Тому порада військовослужбовцям, дружини яких мають I, II або III групу інвалідності і які бажають звільнитись з військової служби, - оформлюйте рапорт, додавайте нотаріальні копії документів та подавайте безпосередньому командиру, як того вимагає законодавство.

    Успіхів. З повагою!

    Дерій Владислав Олегович
    29.2%

    Доброго дня!

    На даний час, якщо Ви є мобілізованим військовослужбовцем - Ви маєте право на звільнення з військової служби у зв'язку із наявністю у дружини будь-якої групи інвалідності. Для звільнення потрібно подати рапорт командиру частини та додати документи, що підтверджують підставу для звільнення - нотаріальну копію свідоцтва про шлюб, копію довідки МСЕК.

    Якщо Ви є контрактником, тоді звільнитися по даній підставі Ви не зможете.

    Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради новий законопроєкт №10449, що стосується мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.

    Згідно даного законопроєкту значно скоротилися підстави для звільнення.

    Законопроєкт №10449 передбачає, що під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    • військовослужбовці-жінки – у зв’язку з вагітністю;
    • військовослужбовцям, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
    • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
    • перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
    • військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим;
    • військовослужбовці, які є усиновлювачі, на утриманні яких перебувають діти, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленого батьківського піклування, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
    • утримання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років;
    • утримання військовослужбовцем повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи;
    • виховання військовослужбовцем дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність за умови, що такі особи не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї першого або другого ступеню споріднення (за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення чи їх фізичної неспроможності), який є особою з інвалідністю I групи, що підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного), який є особою з інвалідністю II групи, зайняті постійним доглядом за нею, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд, що підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
    • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною за умови, що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами;
    • якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    Тому, поки законопроєкт не прийняли - спробуйте подати якнайшвидше рапорт з необхідними документами. Якщо протягом 30 днів рапорт не розглянуть - потрібно оскаржувати бездіяльність командування.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Якщо Ви призвані на військову службу за мобілізацією Ви маєте право на звільнення з військової служби.

    Ваша підстава наступна:

    у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

    Якщо Ви проходите службу за контрактом такого права у Вас немає.

    Для звільнення Вам необхідно звернутися з рапортом та документами, що надають Вам таке право.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Якщо Ви призвані на військову службу за мобілізацією Ви маєте право на звільнення з військової служби.

    Ваша підстава наступна:

    у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

    Якщо Ви проходите службу за контрактом такого права у Вас немає.

    Для звільнення Вам необхідно звернутися з рапортом та документами, що надають Вам таке право.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України